Изграждат аварийно-спасителен център за бедствия по река Дунав в Русе /ВИДЕО/

България и Румъния ще подобряват заедно транспортната безопасност по река Дунав. Двете страни предвиждат изграждането на аварийно-спасителни центрове, които координирано да реагират при бедствия в българо-румънския участък. Само за миналата година критичните ситуации с хора и плавателни съдове са били на 50.
Системите за аварийно-спасителна дейност от двете страни на река Дунав ще съкратят времето за реакция при бедствена обстановка. Сега сигналите се подават на тел.112, откъдето се препращат към различни институции.
„Имали сме случаи, в които сме получавали сигнали за бедстващи моряци, обръщали сме се за съдействие при получаване на сигналите към ГД Гранична полиция, и благодарение на техните сили и средства сме успявали да реагираме навреме. Системата, за която говоря, тя ще подпомага координацията на всички участници в аварийно-спасителната дейност“, коментира Петър Киров, гл.секретар на ИА „Морска администрация“:
За целта ще бъдат изградени три центъра – в Русе, Лом и Турну Мъгуреле, които ще бъдат свързани помежду си.
„Ще бъде изграден и единен IT инструмент, еднакъв за двете страни, през който ще се взаимодейства и ще се получава точна информация за ситуацията. В Румъния, както и при вас, най-честите аварийни ситуации са засяданията и замърсяванията на реката“, сподели Лауренциу Занфир от дирекция „Сигурност и безопасност на корабоплаването“ в Румъния.
Според данните от направените анализи 58 % от инцидентите са свързани именно със засядания на кораби поради неспазване на изискванията от страна на капитаните.
Системата се използва и при бедствия с пътнически кораби, които правят круизи по Дунава. „Ще има и топографски данни за бреговата ивица, така че да можем да разполагаме сили и средства и при нужда на масова евакуация, да кажем при авария с пътнически кораб, да можем да извеждаме безопасно пътниците на брега“, каза още Петър Киров.
Центровете ще бъдат оборудвани и с нови несамоходни баржи, които ще разполагат с техника за борба с пожари и разливи. Плавателните съдове ще бъдат с подсилени корпуси заради ледохода по реката. Очаква се те да бъдат доставени в края на 2020 г. Общата стойност на проекта е малко над 6 млн.евро.

Exit mobile version