Екоинспекцията проверява 25 фирми за изхвърляне на цветни води в Дунава

Екоинспекцията в Русе започна проверки на обекти, които отвеждат отпадъчните си води в канализационен колектор, собственост на „Топлофикация Русе“ АД. Това се прави във връзка със сигнали от служители на Дунавски драгажен флот за изтичане оцветени води в река Дунав.

Колекторът на топлофикационното дружество функционира още от изграждането на централата, като има определени точки за заустване и мониторинг, които се намират на площадката му. Прилежащата територия, през която преминава този колектор,  е била собственост на топлофикационното дружество. След разпродаване на имоти или части от тях, настоящите оператори също използват този колектор. Топлофикационното дружество е информирало РИОСВ-Русе за 25 предприятия,  заустващи отпадъчните си води в колектора.

Към момента са проверени 7 дружества и са ревизирани шахтите преди включването им в колектора. Дейностите на фирмите са разнообразни – складови бази, фуражен завод, обработка на стъкла, бетонови възли и др. При необходимост и по преценка на експертите ще бъдат взети водни проби.

Резултатите от инвентаризацията ще бъдат обобщени до края на юли. Предвижда се през този период и проверка за спазване условията на комплексното разрешително от „Топлофикация Русе“ АД.

На територията на Източна промишлена зона има два колектора – „България“, който е открит, и този на ТЕЦ-Русе. В рамките на изпълнявания воден проект в гр. Русе колекторите „България“ и „Трети март“ (от Западна промишлена зона) ще бъдат присъединени към Градската пречиствателна станция за отпадъчни води (ГПСОВ-Русе). За колектора на ТЕЦ-Русе ще търсят алтернативни решения за използването му в съответствие с изискванията на Закона за водите.

Exit mobile version