Държавата откупи сребърната табла, дарена на княз Александър I от русенци

Българската държава откупи сребърната табла, дарена на княз Александър I Батенберг от жителите на Русе. Подносът бе разигран на търг, организиран от аукционна къща в австрийската столица Виена. В тайното наддаване е участвал лично министърът на културата Боил Банов, като в България идват още най-известният оригинален портрет на княза с царски инсигнии от художника Карл Дилиц и подноси,  дарени от населението на Ловеч и Берковица по повод началните години на неговото управление.

„Беше страхотна емоция. Всички сме в голяма еуфория. Огромна благодарност към премиера Бойко Борисов и  министър Горанов“, коментира след приключването на наддаването министър Боил Банов. Той отбеляза, че на тях дължи и тактиката да не се оповестява участието на държавата в търга предварително. „Беше важно да придобием тези ценности за българската държавност, но беше важно това да се случи и на разумна цена“, обясни той.

Подносът, дарен от русенци, е с дървена основа, две дръжки, а за изработването му е използвана техниката филигран. В центъра на таблата има златна плочка с гравирано изображение на изправен лъв с корона и посвещение „На Негово Височество Александър I Княз на българите от жителите на г. Руссе“. В посвещението са посочени също месец и година – юни 1879 г. , времето, когато княз Александър пристига в Русе. Изработката на таблата – сребърна жичка, оформяща филигран, показва уменията на местните занаятчии през ХІХ век. В обявлението на австрийския аукцион като начална цена бе посочена сумата от 3000 евро.

Сред останалите вещи, предложени на аукциона, е имало още сувенири и вещи от домакинството на княз Александър I, сред които порцеланови сервизи за хранене от Майсен, свещници, вази, луксозни комплекти за кафе от Бохемски порцелан със митологични сцени „Венера и Купидон“, „Сатир и Диана“, както и сребърен чайник, изработен в Санкт Петербург.

През 2019 г. се навършват 140 години от избирането на Александър Батенберг от Великото Народно събрание за княз на България, припомниха от Министерството на културата.

Exit mobile version