Традиционният национален татарски събор „Тепреш“ във Ветово събра днес стотици представители на татарската общност от цяла България, както и гости от Турция, Румъния и Унгария. На събитието присъстваха и зам.-председателят на ДПС и съпредседател на партия „Алианс на либералите и демократите за Европа“ Илхан Кючюк. депутатът и водач на листата на ДПС за 19 МИР-Русе Ализан Яхова, съпредседателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов, областният председател на ДПС-Русе Айдоан Джелил, кандидатът за евродепутат Елена Йончева, кандидати за народни представители от ДПС област Русе, общински съветник от побратимената община Авджълар.
Съборът отбелязва края на зимата и началото на пролетта като празник на надеждата. Негови организатори са Община Ветово и културно-просветното сдружение на кримските татари в България „Асабай, тъй като в момента в България най-голямата татарска общност от над 250 семейства живее във Ветово.
По традиция съборът започна с химните на България, ЕС и на татарите, след което бе произнесена молитва в памет на загиналите татари по времето на Сталин – на 18 май 1944 г. с негова заповед са депортирани над 200 000 кримски татари.
„Днес, 18 май 2024 г., се навършват 80 години от най-мрачния епизод от историята на кримските татари – депортацията им от родните места. Тази година се навършват и 35 години от т.нар. майски събития и жертвите на възродителния процес, които слагат началото на демократичните промени в нашата страна. Поклон пред паметта на всички загинали, които са дали живота си в името на свободата, която ние днес ежедневно отстояваме като Движение за права и свободи“, каза в словото си кметът на Община Ветово д-р Мехмед Мехмед.
Той сподели, че „Тепреш“ е възможност приятели, които не са се виждали, да се съберат поне веднъж годишно и да се повеселят, а татарската общност, която пази своята идентичност, да представи татарската култура и да я запази за поколенията. „Събрал в едно музиката, танците, песните и духа на етническите общности в България, „Тепреш“ е символ на толерантността и взаимното разбирателство, както и ярко доказателство за примера, който даваме в общоевропейската идея – единство в многообразието. Чрез емоционалния език на изкуството всички ние днес изпращаме своето искрено послание за мир, толерантност и разбирателство. И един интересен факт – първият „Тепреш“ в България е организиран преди 28 години, а 28 е номерът с който ДПС участва на предстоящите избори. Няма нищо случайно в този живот“, каза още д-р Мехмед.
Председателят на „Асабай“ Ерхан Хюсеин благодари на Община ветово и специално на кмета д-р Мехед Мехмед за подкрепата. „Ние, татарите, сме разпръснати из цялата земна карта, но въпреки това сме оцелели като народ и не сме забравили нашите традиции, обичаи и нашето културно богатство, което притежаваме“, сподели той.
Народният представител Ализан Яхова също поздрави присъстващите с празника. „Днешният празник означава принадлежност, означава общност, означава и заедност. Години наред Движението за права и свободи налага именно заедността като начин на правене на политика. Ние съхраняваме заедността, но днес заедността означава още нещо – заедно с хората и заедно за хората. Заедно с вас ние можем да осъществим политиката на ДПС за един по-добър живот, за просперитет и за спокойствие. Заедно можем да го направим и за една силна Европа. Това можем да го направим след броени дни с бюлетина 28”, заяви Ализан Яхова.
Зам.-председателят на ДПС Илхан Кючюк призова да ползваме историята като наш учител. „Не може човешкото достойнство, не може най-ценното в човека – неговата свобода, да бъде потискана. В битката за човешки права и свободи всички сме равни. Тази битка никога няма да приключи, защото винаги в света ще има такива, които искат да потискат малцинствата. Единството, силата, силата на единството е нашето оръжие, за да защитаваме правата и свободите си. днес ние се чувстваме горди, защото успяхме да направим така, че България да бъде част от двата най-силни съюза – НАТО и ЕС. ДПС като партия, която чрез своите учредители плати най-високата цена – смъртта, направи така, че България да бъде част от тези съюзи. Нашата отговорност е далеч по-голяма – да защитаваме правата и свободите и на национално, и на международно ниво“, каза Илхан Кючюк.
Фолклорни формации от България и Турция изпълниха татарски песни и танци за радост на многобройните присъстващи на събора. Имаше и изложба на традиционни татарски ястия, а специално за гостите възрастни жени приготвиха на място специалитета чебурек –пържени пироги с месо под формата на полукръг.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!