Подносът, дарен от жителите на Русе на княз Александър І Батенберг, вече е изложен в експозиция в Националния исторически музей в София. Той, заедно с другите ценности, принадлежали на първия български княз, се намира в централното фоайе на втория етаж. Подносът бе откупен от българското правителство през месец януари на търг, организиран от аукционна къща във Виена. Сумата, платена за историческите експонати, е 82 000 лева.
Трите подноса в експозицията са дарени на княз Батенберг от жителите на Русе, Ловеч и Берковица и всеки е с гравирано посвещение на български език. Единият от тях е с позлата и с изключително богата и майсторски изработена филигранна украса. На другите два подноса е изобразен изправен български лъв, символизиращ възраждането на България. Според специалистите русенският е най-изящен като изработка. Тепърва предстои да се проучи чие дело са подносите, тъй като майсторите им за момента не са известни.
Историците разказват, че първият български град, посетен от княза, е Варна. Оттам той идва в Русе, където гражданите са му връчили подноса при посрещането му. След това минава през Бяла, през Ловеч, където най-вероятно получава втория поднос, и се отправя към Търново, където на 26 юни 1879 г. полага клетва пред народните представители съгласно изискванията на Търновската конституция.
Трите подноса се смятат за историческо свидетелство за очакванията, с които българският народ посреща своя първи княз. Тъй като той символизира държавната самостоятелност, е приет с ентусиазъм и надежда, казват още специалистите.