В Тутракан откриват Мемориал „Тутраканска епопея – 1916“

На 18 април – Международния ден за опазване на недвижимото културното наследство, ще бъде тържествено открит Мемориал „Тутраканска епопея – 1916“, представящ осъществяването на една от най-блестящите военни операции в българската военна история.

Откриването е от 11:00 ч в построена за целта нова музейно-експозиционна сграда. Тя включва редица нови технологии, които потапят посетителя в историята и го карат да я съпреживее. Информацията е представяна чрез експозиция и 3D карта на събитията, беседа от екскурзовод, съобразена с възрастта и познанията на публиката.

По примера на модерните европейски музеи има тематично кафене, където посетителите могат да потърсят допълнителна информация на информационни табла. Музеят представя събитията в Добруджа не като изолиран епизод, а в контекста на световните събития. Поради това тук се организират извънкласни уроци за ученици от цялата страна.

Основното ядро на музейната експозиция е интерактивна Диорама, където посетителят има възможност емоционално и възможно в най-висока степен реалистично да преживее атаката на Тутраканската крепост през 1916 г. Експозицията ще представлява 360-градусово съпреживяване на бойното поле. Нещо повече първата стъпка на представяне на героизма чрез виртуална реалност, ще бъде надградена в пространствена реалност за посетителя чрез една интерактивна диорама с „живи“ експонати на бойното поле.

За най-малките гости е предвиден детски кът с интерактивни занимания, пъзели и игри.

Припомняме, че на 21 септември 2018 г. с решение на Народното събрание Тутракан е обявен за град на Българската бойна слава, а през 2020 г. по Оперативна програма „Региони в растеж” 2014 – 2020, Приоритетна ос 6 „Развитие на туристическите атракции” Община Тутракан е одобрена за финансиране с решение 205 (протокол 17/29.10.2020 г.) за „Изграждане на „Мемориален комплекс „Тутраканска епопея – 1916“ и прилежащите му публични пространства”.

На 19 август 2022 г. е направен водосвет и започва изпълнението на проекта от фирмата изпълнител.

Заедно с откриването на музея на 18 и 19 април ще се проведе Национална научна конференция „Културното наследство на Тутракан и неговото място в добруджанската история“. Научен ръководител е полк. о.з. доц. д-р Станчо Станчев – председател на Военноисторическата комисия. Организатори са Министерство на културата, Институт за исторически изследвания – БАН, Военна академия „Георги Стойков Раковски“, Добруджански научен институт, Македонски научен институт, Община Тутракан и Исторически музей-Тутракан организират

Научният форум ще започне на 18 април от 15:00 часа в Обредния дом в града на Българската бойна слава и ще продължи на следващия ден от 9:00 часа.

Конференцията ще премине в четири пленарни заседания, в които ще вземат участие 36 научни и музейни специалисти, университетски преподаватели, служители в архиви, краеведи и др.

Основни тематични направления, по които ще дискутират участниците в конференцията са:

Важна част от програмата на конференцията е организираната на 18 април от 18:00 часа в Обредния дом Среща-разговор със Захари Карабашлиев. Той ще представи събитията на Добруджанския фронт през призмата на романа „Рана“. Модератор на събитието е Радослав Симеонов, главен експерт в Дирекция „Социални инвестиции и военноисторическо наследство“ в Министерство на отбраната.

Културната програма ще продължи от 19:00 часа с Концерт с класическа музика.

 

Exit mobile version