В Тръстеник показаха как се опазва генофондът на българската млечна коза

Развитието на единствения в Европа репродуктивен център по козевъдство разискваха днес в село Тръстеник членовете на Съвместната българо-румънска работна земеделска група. На място те се запознаха с дейностите по ембриология и ембриотрансфер, които са част от ежедневната работа на научното звено към Асоциацията за развъждане на млечни породи кози /АРМПК/.

Домакин бе председателят на АРМПК и съпредседател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация Деан Тодоров.

Породата на българската млечна коза дава 3-4 пъти повече мляко в сравнение с обикновените домашни кози. За сравнение нормалната лактация от една млечна коза е около 600-700 литра, а при безпородните, които обичайно се отглеждат по селата, е между 150 и 300 литра на година. Само през миналата година служителите на Асоциацията са извършили изкуствено осеменяване на над 4500 кози, като средната заплодяемост е близо 80%.

Центърът е създаден изцяло със средства на Асоциацията, като до момента са инвестирани над 1 милиона лева. Всичко е започнало през 2018-а, когато е бил закупен имотът, който преди 1989-а е бил приемателен пункт за изкупуване на вълна, прасета и агнета от частни стопанства, а след това се е превърнал в неизползваема сграда.

В момента в центъра се извършва качествен анализ на семенната течност, като се правят и специфични изследвания, което дава възможност на много ранен етап да се откриват дефекти, които са свързани с дадена порода или конкретен индивид. На място семенната течност се добива и охлажда и в рамките на 48 часа тя не губи оплодителните си способности. Това от своя страна дава шанс за доставяне на материала до всяка точка на страната, а също и до съседни държави. Целта е през следващите години материал за разплод на кози да се изнася и към Румъния и Гърция.

Напълно очаквано е, че животновъдите в страната проявяват все по-голям интерес към отглеждането на българска бяла млечна коза, която става все по-разпознаваема и в Европа. По последни данни в България броят на козите е около 300 000. Вече функционира и кооперативен съюз, който изкупува козе мляко директно от производителите на около 30 – 40% по-висока цена спрямо тази на мандрите. На първо време млякото се продава на млекопреботватели, но амбицията на дружеството е тази година да създаде собствена марка и стандарт за производство на кашкавал, сирене и други продукти от козе мляко. Идеята е да се произвеждат 100% екологични продукти.

Заседанието бе водено от областния управител Анатоли Станев и бе организирано съвместно от Областна администрация – Русе, Асоциация „Еврорегион Данубиус“, Община Иванова и АРМПК.

 

Exit mobile version