Русенският университет беше домакин на третата работна среща по проекта LCA Care (Collect, Analyse, Report and Evolve for eco-innovative SMEs – Да събираме, анализираме, представяме и развиваме в полза на еко-иновативни малки и средни предприятия).
На срещата присъстваха представители на партньорите от 6 университета и 6 малки и средни предприятия от аграрно-хранителния сектор в Португалия, Испания, Германия и Литва. Партньори от България са Русенският университет и фирма „Сънрайз“-Варна.
От името на Русенския университет приветствие към участниците в срещата поднесе заместник-ректорът по научно-изследователската дейност проф. д-р Даниел Братанов.
Проектът цели да развие и тества ресурсите и уменията на малки и средни предприятия за оценка на жизнен цикъл, за да се отговори на нарастващите потребности на индустрията и да се промотират по-зелени практики и еко-иновативни решения в аграрно-хранителния сектор.
Основен резултат от изпълнението на проекта LCA Care е разработването на уеб-базирано приложение за малки и средни предприятия в аграрно-хранителния сектор, което да съдейства за провеждането на устойчива оценка на жизнения цикъл на продукти и услуги и да осигури намаляване на екологичните въздействия.
Освен това в рамките на проекта се предвижда провеждането на обучителни курсове за мениджъри и експерти от малки и средни предприятия, както и на студенти, с цел изграждане на капацитет за устойчиво и екологосъобразно управление в съответствие с най-добрите европейски практики и стандарти в сектора.