Буферният паркинг – задължителен ли е за преминаването на Дунав мост? /ВИДЕО/

Шофьори на камиони и собственици на тир паркинги в Русе поставиха въпроса дали е задължително превозните средства да влизат на новия буферен паркинг, за да могат да преминат през ГКПП „Дунав мост“. Причината е, че на подхода към терминала за изход към Румъния се извършват проверки от служители на буферния паркинг дали номерът на дадения камион фигурира в системата. Ако го няма, той трябва да се върне обратно към паркинга.

Собственици на тир паркинги, които са по-малки като капацитет, но имат редовни клиенти, се оплакват, че нямат работа заради големия паркинг. Причината е, че шофьорите искат да дойдат при тях, защото са свикнали, но не могат, защото няма да бъдат допуснати после да минат границата. Станимир Андреев казва, че тази нощ е имал само пет камиона, и то влизащи от Румъния към България, докато преди не е било така.

Колегата му Кенан Чауш смята, че не е редно да се изисква всички тирове да минават през буферния паркинг.“Подали сме искане за обяснение защо нещата се случват по този начин към кмета, Гранична полиция, полицията, омбудсмана. Хубаво е да има система, която да обединява всички паркинги, но да не се управлява от буферния паркинг,защото може да се получи така, че като се напълни техният, тогава да пускат към другите. Системата трябва да е вързана към границата и оттам да се разпределя равномерно“, казва Кенан Чауш.

Действително на входа към терминала за излизане от България се извършва проверка дали камионите имат номер, който да показва, че са чакали реда си. Става ясно обаче, че за да вземеш такъв номер, не е задължително да си бил на буферния паркинг. Валери Христов от дружеството „Тир паркинг Русе“, който стопанисва новия паркинг, обясни как работи системата.

„Тук ние не проверяваме абсолютно нищо, ние следим единствено и само да има ред. Изградена е софтуерна система да не се изпреварва опашката, защото не може един да чака 12 часа и да дойде някой след 1 час и да мине. Паркингът не е задължителен за абсолютно никого, той е само по желание – който иска, може да ползва съоръжението. Всеки друг е свободен да чака, където той намери за добре, където той прецени. Водачът минава при нас, обажда се, дава си регистрационния номер, дава му се номерче, с което да се следи, че му е дошъл редът, и човекът си преминава. Никой не го задължава да чака на паркинг, посочен от нас. Той може да чака, където си иска, дори в двора на къщата. Номерчето не се заплаща. Заплаща се единствено и само, ако се ползва съоръжението. На тези, които не са на буферния паркинг и нямат пейджъри, ние им се обаждаме засега по телефоните и ги уведомяваме, че им е дошъл редът“, обяснява Валери Христов.

Зам.-кметът на Русе Димитър Недев коментира, че целта на общината чрез паркинга е да няма спрени камиони по пътищата на града и от Мартен към Русе, която е изпълнена. Той е съгласен, че трябва да има обща информационна система за преминаването на моста. „Ние преди две години отправихме покана към всичките собственици на паркинги да се включим в изграждането на такава една единна система. За съжаление никой не откликна. След гласуване на Общинския съвет проведохме процедура за изграждането на буферен паркинг и в самото задание бяхме вписали да има изградена информационна система“, обясни Недев. Системата трябва да обхване всички паркинги, но е въпрос на време и разговори между частните юридически лица да се разберат по въпроса.

Exit mobile version